OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

typy pamäte RAM

< xml:namespace prefix = v />Pamäť RAM , nazývaná aj ako Operačná pamäť, slúži na dočasné ukladanie dát, s ktorými váš operačný systém momentálne pracuje. Dočasné ukladanie je to z toho dôvodu, že po vypnutí počítača, sa pamäť RAM vždy vymaže. Na túto pamäť nemáme priamy prístup, využíva ju len operačný systém. Existujú rôzny typy tejto pamäte, líšia sa kapacitou, rýchlosťou a rozmerom PINov, konektorov, ktoré sa osádzajú do matičnej dosky počítača v DIMM slotoch. Čím viac aplikácií spustíme, tým viac sa využíva kapacita RAM.

Typy pamäte RAM:

  • SO-DIMM
  • DD-RAM (DDR)
  • DD-RAM II (DDR2)
  • DD-RAM III (DDR3)

SD-RAM sa nachádza ešte v starých typoch počítačov, DDR sa už často nahrádzajú pamäťou DDR2, no  v súčasnosti je  najrýchlejšia a kapacitami najväčšia pamäť pre stolové počítače DDR3. Pre notebooky sú určené pamäte SO-DIMM a tie sú tiež SDR, DDR, DDR2, DDR3.
Rozdiel medzi typmi pamätí je v frekvencii, časovaní, s ktorou pracujú, čím vyššia, tým lepšie.

Niečo na viac

Časovanie DDR SDRAM sa pohybuje v rozmedzí CL2-3 a frekvencia je 100-300Mhz.

DDR2 SDRAM sú priamymi nástupcami DDR SDRAM. Pracovné frekvencie sú v rozmedzí 400 - 1200 MHz a časovanieCL4-7  . Výhodou oproti DDR je možnosť lepšieho prístupu k nastaveniam frekvencie ako aj časovania. DDR2 pamäte dokážu pracovať v zapojení SINGLE ale aj DUAL Chanel. Toto pripojenie je viac odporúčané kvôli rýchlost

DDR3 je evolučný nástupca operačnej pamäte DDR2 SDRAM. Táto technológia sa používa pre vysokorýchlostné ukladanie pracovných dát. Hlavný rozdiel medzi DDR2 a DDR3 je v rýchlosti pamätí. Pracovné frekvencie DDR3 sú 100-266,66 Mhz a časovanie je v rozmedzí CL5-11. Môžu byť zapojené v Dual, Triple alebo Quad Chanel.

http://sk.wikipedia.org/wiki/DDR3

http://sk.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM

http://sk.wikipedia.org/wiki/DDR2i.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A4%C5%A5_s_priamym_pr%C3%ADstupom