grafická karta
Grafická karta
Grafická karta je jedna z najdôležitejších súčastí PC a jej hlavnou úlohou je meniť jednotky a nuly dvojkovej sústavy na obraz, ktorý možno prezentovať na monitore. Grafické karty zaisťujú všetky 2D a 3D výpočty a renderovanie a preberajú tieto zložité úlohy od procesora, čím mu uľahčujú prácu. Rozlišujeme integrované a externé grafické karty. Externé grafické karty majú oveľa vyšší výkon a používajú sa na náročnejšie grafické aplikácie a predovšetkým v hernom priemysle. V dnešnej dobe sú najväčšími výrobcami grafických čipov nVidia a AMD (ATi). Technológie sa stále zdokonaľujú a na trh prichádzajú nové karty s lepším výkonom, nižšou spotrebou a pod. Najvýkonnejšie karty majú aj svoje negatíva v podobe vyššej spotreby a hlučnosti a HW nárokov.
Niečo na viac
Chladenie
Základ chladiča tvorí medená základňa a medené truby, ktoré prechádzajú cez hliníkové rebra. Jedná sa o pasívne chladenie . Pri starších alebo menej výkonných kartách tvorili chladenie len rebrované kusy hliníku alebo medi. Za najväčšiu výhodu tohto chladenia sa pokladá absolútna tichosť.
Omnoho viac používanejšou variantnou je aktívne chladenie. Oproti pasívnemu chladeniu obsahuje ventilátor, čím sa zlepšujú chladiace účinky.
Osobitnou kategóriou je vodné chladenie. Je populárne medzi fanúšikmi OC (taktovania). Je však najdrahšie z pomedzi ostatných druhov chladení .
Pripojenia
Ku grafickým kartám sa pripájajú monitory, televízory, projektory a pod. Na prenos obrazu slúžia káble, ktoré vedú z výstupu grafiky a vedú k vstupu monitoru. Grafické vstupy a výstupy majú množstvo konektorov ako napr.: D-sub, DVI, HDMI, DP prípadne aj Wifi.
Rady pri kúpe
Často krát ľudia vyberajú grafické karty podľa veľkosti pamäti. Tá však hrá pri výkone vedľajšiu rolu. Hlavnými faktormi sú frekvencia a typ pamäti, frekvencia jadra, Shaderov a spotreba. Medzi najznámejších výrobcov patrí Asus, Gigabyte, Sapphire, MSI.
Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk